Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Apel Forum Równych Szans i Praw Kobiet do Prezesa NFZ

 

Na Ogólnopolskim Forum Kobiet Lewicy (15.09.2018 r.) w Łodzi został podjęty z inicjatywy Danuty Marciniak Apel do Prezesa NFZ o natychmiastowe zawarcie kontraktu na onkologiczne leczenie kobiet z Zakładem Onkologii Kobiecej w Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie.

Owocem tej dyskusji jest ww. apel o podpisanie kontraktu do NFZ, który podpisały wszystkie uczestniczki Forum.

Poniżej przedstawiamy tekst apelu.

                                                                                                                                                                

 

               My, kobiety, zrzeszone w Forum Równych Szans i Praw Kobiet, z entuzjazmem i wielkim zadowoleniem przyjęłyśmy ideę utworzenia pierwszego w Polsce zapewniającego kompleksową opiekę onkologiczną kobiet Zakładu Onkologii Kobiecej. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 27 września 2017 r. w samorządowym szpitalu Centrum Leczniczo-Rehabilitacyjnym i Medycyny Pracy ATTIS Sp. z o.o. w Warszawie.

Wnioski z prognoz epidemiologicznych i specjalistycznych analiz nie zostawiają wątpliwości – pacjentek chorych na nowotwór będzie przybywać, a konieczność ich skutecznego leczenia powinna zobowiązywać NFZ do zmiany organizacji niewydolnego systemu na rzecz tworzenia niewielkich, wysokospecjalistycznych i łatwo dostępnych dla pacjentów ośrodków. Jest doświadczeniem europejskim, że takie ośrodki, we współpracy z regionalnymi centrami opieki onkologicznej zapewniają odpowiedni poziom merytoryczny i lepsze niż dotychczas wyniki leczenia.

Wizja kompleksowego leczenia onkologicznego kobiet, dotychczas znana z wiodących ośrodków europejskich i tak bardzo przez kobiety oczekiwana, zmaterializowała się 27 września 2017r. w Zakładzie Onkologii Kobiecej Centrum ATTIS, który został wybudowany ze środków publicznych i zgodnie z priorytetami określonymi w dokumencie Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Zakład może w jednym miejscu zapewnić kompleksową i skoordynowaną opieką nad pacjentkami onkologicznymi w warunkach, jakich nie powstydziłyby się wiodące ośrodki na świecie.

Organizacja i szybkość rozpoczęcia procesu leczenia ma zasadnicze znaczenie dla jego skuteczności. Daje kobietom pewność, że leczone są w najlepszych warunkach, bez konieczności „biegania” i walki o miejsca w poszczególnych ośrodkach medycznych. Pamiętajmy, że szybkość działania, warunki i komfort leczenia mają fundamentalny wpływ na psychikę pacjentki, a w konsekwencji na sam przebieg i wyniki leczenia.

Idea kompleksowego leczenia najczęściej występujących nowotworów kobiecych w specjalistycznym ośrodku uzyskała honorowy patronat Ministra Zdrowia, pozytywną opinię nadzoru specjalistycznego składającego się z konsultanta krajowego i wojewódzkiego dla Mazowsza w dziedzinie onkologii klinicznej, ludzi na co dzień zajmujących się leczeniem nowotworów na najwyższym poziomie, akceptację środowisk pacjentek oraz wyróżnienie w kategorii Lider Roku 2017 w Ochronie Zdrowia – Innowacyjny Szpital. Nawet prezes NFZ publicznie deklarował wspieranie leczenia w nowym systemie organizacyjnym.

Ze względu na brak kontraktów z MOW NFZ, nie tylko Zakład Onkologii Kobiecej nie może ratować chorych na raka kobiet, ale wręcz cała placówka może zostać zlikwidowana.

Jesteśmy przez to pogrążone w smutku. Jesteśmy podatnikami i takie oddziały tworzone są również z naszych pieniędzy. Żądamy poszanowania naszego prawa do szybkiego rozpoznania i leczenia choroby nowotworowej, która zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Choroby, która wpływa również na nasze rodziny. NFZ nie ma prawa odbierać kobietom możliwości wyleczenia raka.

Rak nie minie po tygodniu. Musi być leczony. Natychmiast. Niezwłocznie. Tu nie ma czasu, żeby czekać dwa miesiące, bo w tym czasie guz urośnie tak, że będzie nieoperacyjny. Im szybciej zaangażujemy środki, do wykrycia choroby, tym mniej później wydamy na leczenie choroby, operacji i powikłań.

A skutki tej choroby są widoczne w każdym aspekcie życia chorej kobiety – w psychice, w chęci walki o zdrowie, w wydolności organizmu, w sytuacji rodzinnej, zawodowej, w wyglądzie i w wielu innych. W tej chorobie „powoli” oznacza zmniejszenie, a czasem pozbawienie szansy kobiety na przeżycie i wyzdrowienie.

Przykro patrzeć i ciężko uwierzyć, że nasze pieniądze wydatkowane na przygotowanie onkologii kobiecej w Centrum ATTIS są tak marnotrawione.

Będziemy walczyć i mówić głośno - to skandal, że przez decyzje urzędników NFZ taki oddział świeci pustkami i nie może przyjmować pacjentek. Pacjentek, które czekają w długich kolejkach do lekarza oraz na wykonanie operacji onkologicznych. Pacjentek, które niejednokrotnie muszą odbywać poszczególne badania w rożnych ośrodkach, tracąc czas, cenny czas, gdy każdy dzień jest na wagę złota w poszukiwaniu miejsc badań, konsultacji, zabiegów, rehabilitacji. Dla wielu z nich ten czas jest bezlitosny. To, że tak wyposażony oddział stoi pusty oznacza, że ktoś nie otrzyma na czas należnego leczenia, leczenia na które całe swoje życie płacił składki zdrowotne. Brak lub spóźnione leczenie choroby nowotworowej oznacza jedno.

Rak, największy zabójca kobiet, to trudny przeciwnik. Nikt nie może akceptować sytuacji, w której nie są udzielane dostępne świadczenia, a tysiące kobiet ciągle czeka w kolejkach do diagnostyki i skomplikowanego, czasem wieloetapowego leczenia.

My, kobiety z Forum Równych Szans i Praw Kobiet żądamy, aby MOW NFZ umożliwił udzielanie świadczeń z zakresu onkologii w Zakładzie Onkologii Kobiecej w Centrum ATTIS.

Nie będziemy mówić szeptem o prawach kobietach, nie będziemy milczeć o krzywdzie, nie pozwolimy aby biurokracja, egoizm i bezczynność pozwalały śmierci zbierać żniwo.

Będziemy walczyć o kobiety. Zawsze i wszędzie.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością SLD, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem